Природа Лидчины

Пастаянная экспазiцыя

Выстаўка «Падарожжа ў гарадскi i сeльскi быт»

«Выставка «Надежный щит страны»»

Музейно-образный зал

Жыве мая ліра нанова!

Музейно-образный зал

Выстаўка "Гісторыя ў цэгле"

Гэтую выставу Вы можаце наведаць кожны дзень, акрамя панядзелка, у Лідскім замку.

Цэ́гла — штучны будаўнічы матэрыял у форме блокаў, зробленых з гліны, вапны, пяску, цэменту. Блокі могуць быць розных памераў, аднак звычайныя суадносіны вышыні, шырыні і даўжыні — суадносна 1:2:4. Для надання цэгле неабходных уласцівасцяў (трываласці, устойлівасці да марозу і вільгаці) выкарыстоўваюцца разнастайныя метады: сушка, абпальванне, апрацоўка парай.

Цэгла з'яўляецца найбольш старажытным будаўнічым матэрыялам. Ужыванне апаленай цэглы ў дойлідстве і будаўніцтве ўзыходзіць у часы Старажытнага Егіпта, а таксама Вавілона і Рыма, дзе з яе выкладваліся складаныя канструкцыі, накшталт  арак і скляпенняў. У  сярэднявеччы цэглу пачалі выкарыстоўваць і для дэкаратыўнага аздаблення будынкаў.

Цагельні  на Беларусі ствараліся ў тых мястэчках, дзе была гліна. Амаль кожная цагліна пазначалася фірмовым кляймом гаспадара цагельні.

У межах Лідскага раёна цагляныя заводзікі (цагельні) былі ў Перапечыцы, Прыдбайлах, Касаўшчыне Бердаўскай, Масявічах і Шэйбаках. Паблізасці – у Морына і Ішчолне. Некаторая цэгла гэтых заводаў мае клеймы: бердаўскі – літару “Б”, шэйбакоўскі – “шэйб.”

У калекцыі Чысцякова можна ўбачыць мясцовую цэглу і прывазную.

Калекцыянераў цэглы нзываюць латэрафілістамі.

instagram facebook Одноклассники В контакте Twitter